Únor 2012

Prosím

16. února 2012 v 17:37 | Máňa
Prosím pošlete hlas mojí sestřence :)

Romeo a Jůlie

3. února 2012 v 18:51 | Máňa
Tak ve středu sem dočetla Romea a Jůlii od W.Shakespeara za pouhý dva dny to se u mě tak často nestává :D a tady vám přinášim obsah toho příběhu:
Příběh se odehrává v Italské Veroně, kde žijí dva vzájemně se nesnášející rody, rod Kapuletů a rod Monteků. Potomci jejich rodů, Julie Kapuletová a Romeo Montek se ovšem i přes rodovou nenávist do sebe na první pohled zamilují na slavnostním plese Kapuletů. Hned druhý den je potají oddá bratr Vavřinec.
Téhož dne při pouliční bitce Romeo zabije Tybalta, Juliina bratrance, za což je vyhoštěn z Verony. Bratr Vavřinec slibuje pomoc a Romeo odchází do Mantovy. Julii zatím rodina domlouvá sňatek s Parisem, mladým šlechticem. Vavřinec nabídne Julii lektvar, který ji na 42 hodin usmrtí a pak opět procitne a Romeo jí unese jí do Mantovy.
Julie vypije lektvar noc před svatbou s Parisem. Ráno jí najdou "mrtvou" a odnesou do rodinný hrobky. Bratr Jan, jenž měl Romeovi doručit dopis o Vavřincově plánu, se ovšem za Romeem nedostal kvůli podezření z nákazy morem. Vavřinec se tedy rozhodne, že Julii po probuzení skryje a Romeovi napíše jiný dopis. Romeo se však dozví o Juliině smrti vydá se do Verony.
U její hrobky se setká s Parisem, který se přišel s Julií naposledy rozloučit. S Romeem šermují a Paris padne. Romeo se poté otráví žalem ze smrti jeho milé. Vavřinec, jenž si přijde k Juliinu probuzení se nestačí divit. K hrobce se blíží vévoda a stráže, Vavřinec obávajíc se pohromy utíká z hrobky a Julie bolestí nad smrtí svého muže se probodne jeho dýkou. Stráže chytí Vavřince na útěku, který vévodovi i obou rodinám vylíčí, jak se vše stalo. Kapulet nabídne ruku ke smíru Montekovy, který ji přijme. Oba rody se usmíří nad mrtvými potomky.