Babička

16. května 2012 v 11:51 | Máňa |  Moje slohovky
Takže Babička od Boženy Němcové. Můj sloh.

Babička

Dostali jsme za úkol napsat slohovou práci na téma: charakteristika Babičky Boženy Němcové. Babička byla několikrát zfilmovaná, dokonce jsem i viděla divadelní představení v Národním divadle v Praze. Ale už dost povídání a vzhůru do charakteristiky.
Babička Magdalena Novotná byla dcerou Jana Čudy a narodila se zřejmě roku 1770 v Křovicích u Dobrušky. Babička bydlela v podhorské vesničce Olešnici nedaleko slezských hranic se starou Bětkou. Měla jednoho syna a dvě dcery. Syn se jmenoval Kašpar a dcery se jmenovaly Terezie a Johanka. Co se týče vnoučat, jsou známa ta od Terezie a to jsou: Barunka (Božena Němcová), Vilém, Jan a Adélka. Babička se přestěhovala k dceři Terezii do Ratibořic - panství kněžny Kateřiny Vilemíny Zaháňské u České Skalice.
Babička byla prototypem ideální ženy. Byla hodná, moudrá (pomohla komtese Hortensii), milovala lidé a zvířata. Na Starém bělidle obstarávala drůbež, pekla chléb, ale především pomáhala s domácími pracemi a pomáhala s výchovou dětí. Neměla ráda novoty a přepych a k tomu vedla i svá vnoučata. Magdalena (babička) byla mezi lidmi velice oblíbená, protože byla milá a laskavá. Troufám si říci, že by ji lidé nosili na rukou. V té době, ve které žila, byli lidé hluboce věřící a v tom nezahálela ani babička. Chodila s průvody od pomníčku k pomníčku a modlila se. Babička byla také, jak bychom řekli v dnešní době puntičkářka, jelikož pronesla větu: ,, Dobrá hospodyňka pro pírko i přes plot skočí."
Babička byla stará, šedivá, shrbená žena, ale chodila bez cizí pomoci, o nic se neopírala. Ráda také chodila do přírody.
Její světnice byla krásně vybavena. V rohu měla postel. Uprostřed světnice byl stůl se čtyřmi židlemi. Mezi postelí a židlemi měla kolovrátek. Nechyběla ani babičky truhla, ve které měla své šaty, ale také obrázky z poutí. Důležité je poznamenat, že se osobně setkala s císařem Josefem II. (1741 - 1790) - synem císařovny Marie Terezie (1717 - 1780).
Na sklonu jejího dlouhého života onemocněla, nezvládala už tolik prací jako dříve. Žila stejně dlouho jako jabloň, která byla zasazena v den narození babičky.
Na závěr bych podotknula, že ve srovnání knižní, divadelní a filmové předlohy se mi nejvíce líbila ta knižní spolu s filmovou z roku 1940. Naopak nejhorší byla ta divadelní.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama