Marie Antoinetta

5. května 2012 v 20:00 | Máňa |  Referáty

Marie Antoinetta


Marie Antoinetta (2. listopadu 1755 Vídeň - 16. října 1793 Paříž) byla rozená císařská a královská princezna, jíž náležel titul rakouské arcivévodkyně. V letech 1774 až 1793 byla po boku Ludvíka XVI. královnou francouzskou a navarrskou. Ona a její manžel byli popraveni za Velké francouzské revoluce.
Arcivévodkyně Marie Antonie Rakouská,pokřtěná jako Maria Antonia Josepha Johanna byla patnáctým a předposledním dítětem Marie Terezie (1717-1780) a Františka I. Štěpána Lotrinského (1708-1765). Byla členkou Habsbursko-Lotrinské dynastie. Byla předurčena a vychována k tomu, že se stane manželkou krále Francie.
V roce 1770 se provdala za francouzského následníka trůnu Ludvíka, který se roku 1774 stal králem. Po jeho boku byla královnou až do pádu království za Velké francouzské revoluce v roce 1792, kdy byl nejdříve popraven Ludvík a devět měsíců po něm i Marie. 19. prosince 1778 se po osmi letech manželství narodilo první dítě - dcera, Marie Tereza "Madame Royale" a 22. října 1781 vymodlený dauphin - Ludvík Josef Xavera. Později měli ještě Ludvíka Karla, vévodu z Normandie který byl nejspíš syn Mariina milence (25. října 1785) a dceru Madame Sophie, která však byla znetvořená a v jedenácti měsících zemřela. Vévoda z Normandie zemřel za hrůzovlády, když byl dán na převýchovu šveci Simonovi. Vévoda z Normandie je označován také jako Ludvík XVII.
Dne 16. října byla v Paříži sťata gilotinou.Marie Antoinetta bývá často označována jako hlavní viník bankrotu státní pokladny. A to především tím, že si nechala vozit drahé látky, krajky, šperky, pořádala nákladné plesy, v kartách prohrávala astronomické částky a do vlivných úřadů jmenovala své oblíbence (vévodkyni de Polignac, princeznu de Lamballe a jiné). Ačkoliv náklady na královský dvůr byly rovny desetině ročního státního rozpočtu, hlavní příčinou bankrotu bylo financování amerických kolonií v boji o svou nezávislost
na Velké Británii. Z velké části může za obrovský státní dluh i neschopnost tehdejších ministrů a krále prosadit zdanění šlechty, která se postavila proti vůli krále a tím neumožnila ozdravení ekonomiky království. Tato situace pak vedla přímo k Velké francouzské revoluci.
V roce 2006 byl o Marii Antoinettě natočen film. Její představitelkou byla Kirsten Dunst.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 marieantoinetta1 marieantoinetta1 | 7. května 2012 v 9:33 | Reagovat

Jéé, krásně propracovaný referát chválím. :-D  :-D  :-D

2 Máňa Máňa | E-mail | Web | 7. května 2012 v 13:09 | Reagovat

[1]: Děkuji :-) měla jsem tam i fotky, ale místo nich se mi na blogu ukázaly jenom čtverečky ;-) tak jsem ty fotky sem nedavala ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama