NP v Česku

5. května 2012 v 19:56 | Máňa |  Referáty

Národní parky v Česku

Národní parky v Česku jsou velkoplošná, zvláště chráněná území v Česku. V České republice se nachází čtyři národní parky. Nejstarší z nich je Krkonošský národní park (vyhlášen v roce 1963), největší je Národní park Šumava (69 030 ha). Pro národní parky se užívá zkratka NP.

KRNAP
Krkonošský národní park, je chráněné území v severní části České republiky. Z velké části leží na severozápaduokresu Trutnov, ale zasahuje také do okresu Semily a Jablonec nad Nisou. Severní hranice parku je vedena po státní hranici, která ho současně odděluje od polské strany Krkonoš. Hranice ochranného pásma dále pokračuje od Žacléře k Mladým Bukům, Rudníku, Vrchlabí, Jilemnici, Vysokému nad Jizerou a ke Kořenovu.

Národní park České Švýcarsko
Národní park České Švýcarsko - se nalézá v okrese Děčín mezi obcemi Hřensko a Chřibská a zaujímá oblast při státní hranici se Německem, která ho odděluje od NP Saské Švýcarsko..Hlavním předmětem ochrany jsou unikátní skalní města. Oblast je známa především svými skalními útvary - věžemi, branami, stěnami, které vystupují nad souvislé lesy.

Národní park Podyjí
Národní park Podyjí je jediným moravským národním parkem. Byl vyhlášen roku 1991. Národní park Podyjí je se svou rozlohou nejmenším národním parkem v České republice. Jeho celková rozloha je 63 km čtverečních. Nejvyšší bod má nadmořskou výšku 536 m n. m. Nejnižším bodem je 207 m n. m. Park je zalesněn z 84 %.

Národní park Šumava
Národní park Šumava je lesnaté území v České republice, na kterém je ustanoven zvláštní režim ochrany životního prostředí. NP Šumava je největší ze čtyř národních parků (68 064 ha) České republiky. Šumavský národní park je součástí Chráněné krajinné oblasti Šumava.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama